News release
Public Information Office  SLU 10880   Hammond, LA 70402   phone: 985-549-2341   fax: 985-549-2061
publicinfo@selu.edu Spring 2004 news releases Public Information home News archive


Contact: Christina Chapple
Date: 4/7/04
 
Click on image for publication quality photo 
FOREIGN LANGUAGE FESTIVAL WINNERS (TANGIPAHOA PARISH) – Southeastern Louisiana University President Randy Moffett, far right, and his executive assistant Karen Soniat, far left, congratulate the students from Tangipahoa Parish schools who took first place in the 22th annual Southeastern Foreign Language Festival on April 6. From left, are Jehan Ayap, Mary Taylor, Roxanne Pfeil, Hammond High School; Rebecca Strobach, St. Thomas Aquinas High School; Tatum Spallino, Hammond High School; and Veronica Wills, St. Thomas Aquinas High School.
FOREIGN LANGUAGE FESTIVAL WINNERS (ST. TAMMANY PARISH) – Southeastern Louisiana University President Randy Moffett, back, far right, and his executive assistant Karen Soniat, back, far right, congratulate the students from St. Tammany Parish schools who took first place in the 22th annual Southeastern Foreign Language Festival on April 6. From left, front, are Donna Skinner, Kara Klein, Ana Pechon, Christina Phillips, Darcell Bickham, Abby Villarubia, St. Scholastica Academy; back, Simpson Goodman, Kramer Schmidt, Breton Smith, and Kory Lopreore, the St. Paul School.

FOREIGN LANGUAGE FESTIVAL WINNERS (ORLEANS AND JEFFERSON PARISHES) – Randy Moffett, president of Southeastern Louisiana University, far right, and his executive assistant Karen Soniat, far left, congratulate the students from Orleans and Jefferson Parish schools who took first place in the 22th annual Southeastern Foreign Language Festival on April 6. From left are Jose Diaz, De La Salle High School; Elsa Alaswad, Ridgewood Preperatory; Thao Tran, Hong Nguyen, Renford Cindass and Angie Serrano, John Ehret High School.
FOREIGN LANGUAGE FESTIVAL WINNER (EAST BATON ROUGE PARISH) – Southeastern Louisiana University President Randy Moffett, right, and his executive assistant Karen Soniat, left, congratulate Aaron Landry of Central High School, who took first place in French Prose I at the 22th annual Southeastern Foreign Language Festival on April 6.
FOREIGN LANGUAGE FESTIVAL WINNERS (JEFFERSON PARISH) – Randy Moffett, president of Southeastern Louisiana University, far right, and Lucia Harrison, head of the university’s foreign languages and literatures department, far left, congratulate the students from Jefferson Parish schools who took first place in the 22th annual Southeastern Foreign Language Festival on April 6. From left are Christina Poignard, Immaculata High School; Zanib Gohir, Valerie Hoffpauir, Kasey Mathews, and Jessica Dahl, Archbishop Chapelle High School.
FOREIGN LANGUAGE FESTIVAL WINNERS (ORLEANS PARISH) – Southeastern Louisiana University President Randy Moffett, far right, congratulates the students from Orleans Parish schools who took first place in the 22th annual Southeastern Foreign Language Festival on April 6. From left, front, are Johanna Martinez, De La Salle High School; Laura Classen, Avi DePanos, Christine Cangelosi, and Rosalie Greck, Mount Carmel Academy; back Emily Casadaban, Andree Hode, Danielle Bremermann, Laurie Swindoer, and Juliette Jeanfreau, Mount Carmel Academy.
SOUTHEASTERN HOSTS ANNUAL FOREIGN LANGUAGE FESTIVAL 
      HAMMOND – The 22st annual Foreign Language Festival at Southeastern Louisiana University awarded top honors to St. Scholastica Academy in Covington and Ridgewood Preperatory in Metairie.
      St. Scholastica was the winner in the division for magnet schools and schools with more than 600 students, while Ridgewood garnered the highest award for schools with less than 600 students. Live Oak High School in Watson was named the Best Overall School in French, and St. Scholastica received the highest overall honors in Spanish.
      The festival, held Tuesday, April 6 at the University Center, drew 23 schools from surrounding parishes to participate in Spanish and French poetry, prose, and extemporaneous speaking categories and as groups in music and plays. 
      Rebecca Strobach of St. Thomas Aquinas High School in Hammond was awarded a scholarship by the French Community of Belgium. The all-expenses-paid scholarship will allow her to attend a four-week summer immersion program at the Université de Mons in Mons, Belgium this summer. 
      Other participating schools were Albany High School, Archbishop Chapelle High School, Archbishop Rummel High School, Brother Martin High School, Catholic High School, Central High School, De La Salle High School, Destrehan High School, Donaldsonville High School, Grace King High School, Hahnville High School, Hammond High School, Immaculata High School, John Ehret High School, Mandeville High School, Mount Carmel Academy, St. Joseph Academy, the St. Paul School, and Ursuline Academy.
      In the Spanish music category, winners were Kara Klein and Darcel Bickham of St. Scholastica, first; Scotty Granger of Grace King High School in Metairie, second; and Marc Orgeron of De La Salle High School in New Orleans, third.  The Spanish play or drama winners were Hammond High School, first; Mount Carmel Academy in New Orleans, second; and St. Scholastica Academy, third.
      In French music, Ann Harris of St. Joseph’s Academy in Baton Rouge took first place; a group from Mount Carmel Academy was second; and third place went to Haley Parril of Albany High School. Mount Carmel also placed first in French play or drama; John Ehret High School in Marrero, second; and Live Oak High School, third. 
      Individual winners, listed by school, were: 
      Archbishop Chapelle High School (Metairie): Jessica Dahl, French Prose III, first place; Valerie Hoffpauir, French Prose IV, first place; Anastasia Lopiccolo, French Poetry I, second place; Jeanne St. Romain, French Extemporaneous Speaking II, second place; Zanib Gohir, Spanish Prose I, first place; Kasey Mathews, Spanish Poetry IV, first place; Maria Arauz, Spanish Poetry (Native Speaker), second place; Alexis Martinez, Spanish Prose (Native Speaker), third place; Kaylen Persick, Spanish Poetry III, third place;
      Archbishop Rummel High School (Metairie): Samir Chicli, French Extemporaneous Speaking II, third place; Kiet Lam, Spanish Poetry II, third place; Christopher Ruiz, Spanish Extemporaneous Speaking (Native Speaker), third place;
      Catholic High School (Baton Rouge): Steven Nelson, French Prose II, third place; Matt Naylor, French Poetry III, third place; Andrew Walker, French Extemporaneous Speaking III, third place;
      Central High School (Baton Rouge): Aaron Landry, French Prose I, first place; Daniel Shaffer, Spanish Extemporaneous Speaking II, third place;
      De La Salle High School (New Orleans): Johanna Martinez, French Poetry III, first place; Sebastian Sweidler, French Extemporaneous Speaking (Native Speaker), second place; Chantell Wilkerson, French Poetry I, third place; Gabrielle Williams, French Poetry II, third place; José Diaz, Spanish Prose (Native Speaker), first place; Mia Gonzales, Spanish Prose IV, second place;
      John Ehret High School (Marrero): Renford Cindass, French Poetry II, first place; Hong Nguyen, French Poetry IV, first place; Angie Serrano, French Extemporaneous Speaking II, first place; Angie Vo, French Prose IV, second place; Daniel Zwahlen, French Extemporaneous Speaking III, second place; Thao Tran, Spanish Prose IV, first place; Laura Svetlecic, Spanish Poetry IV, third place;
      Grace King High School (Metairie): Hiromi Silva, Spanish Poetry (Native Speaker), first place; Gemma Joya, Spanish Extemporaneous Speaking (Native Speaker), first place; Jessica Bailey, Spanish Prose I, second place; Gia Kammetova, Spanish Extemporaneous Speaking III, third place.
      Hammond High School: Nafis Jamal, French Extemporaneous Speaking IV, third place; Tatum Spallino, Spanish Prose II, first place; John Tiley, Spanish Prose III, second place; Destiny Oliver, Spanish Poetry I, third place;
      Immaculata High School (Marrero): Christina Poignard, French Extemporaneous Speaking (Native Speaker), first place; Bethanie Collongues, Spanish Extemporaneous Speaking II, second place;
      Live Oak High School (Watson): Chase Hymel, French Prose I, second place; Luke Wilson, French Prose II, second place; Catie Spears, French Poetry III, second place; Travis Rushing, French Prose III, third place; Joey Wright, French Prose IV, third place; Tyler Harrison, French Poetry IV, third place;
      Mount Carmel Academy (New Orleans): Juliette Jeanfreau, French Poetry I, first place; Celia Morrel, French Extemporaneous Speaking I, third place; Rosalie Greek, Spanish Extemporaneous Speaking I, first place; Piper Picus, Spanish Prose II, second place; Kimberly Naquin, Spanish Poetry I, second place; Lisa Burina, Spanish Poetry II, second place; Colleen Allerton, Spanish Extemporaneous Speaking III, second place; Merrit Simon, Spanish Prose I, third place; Elizabeth Shakelford, Spanish Extemporaneous Speaking IV, third place;
      Ridgewood Preperatory (Metairie): Elsa Alaswad, French Extemporaneous Speaking III, first place; José Galdamez, French Poetry IV, second place; Homan Zaini, French Extemporaneous Speaking I, second place; Santiago Mosquera, French Extemporaneous Speaking IV, second place;
      St. Joseph’s Academy (Baton Rouge): Rachel Stevenson, French Prose II, first place; Megan Clements, French Prose III, second place; Mary Griffith, French Poetry II, second place; Brittany Barton, Spanish Poetry IV, second place; Teresa Marchant, Spanish Prose IV, third place; Kristen Landry, Spanish Poetry (Native Speaker), third place;
      St. Paul School (Covington): Simpson Goodman, French Extemporaneous Speaking I, first place; Jeff Ramos, French Prose I, third place; Kory Lopreore, Spanish Poetry II, first place; Breton Smith, Spanish Poetry III, first place; Kramer Schmidt, Spanish Extemporaneous Speaking IV, first place; Jack Collens, Spanish Prose (Native Speaker), second place; Brian Lozes, Spanish Extemporaneous Speaking I, second place; Sebastian Romano, Spanish Extemporaneous Speaking (Native Speaker), second place; Jay Ackal, Spanish Prose II, third place; Barret Baumgartner, Spanish Prose III, third place;
      St. Scholastica Academy (Covington): Christina Phillips, Spanish Prose III, first place; Amanda Villarubia, Spanish Poetry I, first place; Ana Pechon, Spanish Extemporaneous Speaking III, first place; Mary Kathryn Raines, Spanish Poetry III, second place; Amanda Molina, Spanish Extemporaneous Speaking IV, second place; Brittany Harlan, Spanish Extemporaneous Speaking I, third place;
      St. Thomas Aquinas High School (Hammond): Rebecca Strobach, French Extemporaneous Speaking IV, first place; Veronica Wills, Spanish Extemporaneous Speaking II, first place.